poniedziałek, 16 sierpnia 2010

I runda Pucharu Niemiec: są niespodzianki!

Przez ostatnie dni odbywał się maraton związany z meczami I rundy 68. edycji Pucharu Niemiec. 64 zespoły z lig I-V stoczyły pojedynki o awans. Były niespodzianki: do największych należą wygrana V-ligowej Victorii Hamburg z grającym trzy klasy wyżej Rot-Weiß Oberhausen, odpadnięcie beniaminka 1. Bundesligi FC St. Pauli z IV-ligowym Chemnitzer FC i przegrana (choć dopiero w karnych) Hanoweru 96 z również IV-ligowym Elversbergiem. Co niezwykle interesujące: przed rokiem hanowerczycy też polegli w I rundzie z przedstawicielem Regionalligi (wówczas był to Eintracht Trewir).

Aż 7 ekip reprezentowało Oberligę (V poziom rozgrywek) - niestety dla fanów sensacyj awansowała tylko wspomniana Victoria Hamburg. Potworny łomot FK Pirmasens sprawili piłkarze Bayeru Leverkusen. Choć do przerwy prowadzili tylko 1:0, w drugiej odsłonie zaaplikowali amatorom 10 bramek i wygrali 11:1. Gdybyśmy próbowali być dowcipni, napisalibyśmy, że Aptekarze wyleczyli przeciwników z marzeń o awansie. Na szczęście nie próbujemy.

Skoro już jesteśmy przy łomotach, to przypomnijmy, że najwyższym zwycięstwem w historii Pucharu Niemiec był wynik 17:0 - w sezonie 1940/1941 Stuttgarter Kickers właśnie tyle bramek strzeliło VfB Knielingen. A najwyższą wygraną na wyjeździe odniósł nie tak dawno (w 1997 roku) Bayern Monachium, tłukąc DJK Waldberg 16:1. Rekordzistą pod względem liczby bramek w jednym meczu jest Carsten Jancker, który w 2004 roku jako napastnik 1. FC Kaiserslautern strzelił bramkarzowi FC Schönberg 6 goli (było 15:0).

Polski akcent miał miejsce w Osnabrücku, gdzie wynik otworzył Sebastian Tyrała. Jego VfL do ostatniej minuty prowadził z Kaiserslautern, lecz dał sobie wydrzeć zwycięstwo. W dogrywce I-ligowcy pokazali klasę i strzelili dwie kolejne bramki, przypieczętowując awans. Kibiców znad Wisły, dotkniętych ostatnimi upadkami rodzimej piłki nożnej, z pewnością zainteresuje fakt debiutu Roberta Lewandowskiego w oficjalnym meczu Borussii Dortmund. Napastnik sprowadzony za 4,5 mln euro z Lecha Poznań wszedł w drugiej połowie za Lucasa Barriosa, pokazał kilka ciekawych zagrań, lecz nie wpisał się na listę strzelców. Zapewne w najbliższych spotkaniach będzie pełnił rolę zmiennika dla Paragwajczyka.

Pierwszymi liderami strzelców zostali napastnicy Bayeru Leverkusen Patrick Helmes i Hamburger SV Ruud van Nistelrooy, autorzy 3 bramek. W II rundzie zobaczymy 16 I-ligowców, 10 II-ligowców, 2 III-ligowców, 3 IV-ligowców i 1 V-ligowca. Losowanie par w najbliższą sobotę, 21 sierpnia.

W tym tygodniu na dobre rozkręcą się europejskie puchary - do meczów IV rundy kwalifikacyjnej LM i LE przystąpią cztery niemieckie zespoły. W środę Werder kontra Sampdoria, a w czwartek maraton z udziałem Leverkusen (u siebie z Tawriją Symferopol), Stuttgartu (wyjazd do Slovana Bratysława) i Dortmundu (domowy bój z pogromcą Wisły, Qarabağem Ağdam). A w piątek rusza liga!