niedziela, 14 lutego 2010

22. kolejka Bundesligi - wielkie wejście Ruuda, kwartet na dnie, kryzys Dortmundu

Czołowa trójka nie ma litości dla przeciwników i zgodnie wygrywa swoje mecze. Zaciął się w końcu Stuttgart, którego katem okazał się pozyskany niedawno z Realu Madryt Ruud van Nistelrooy. Za to w poważnym kryzysie znalazła się dortmundzka Borussia, doznając z rąk i nóg Bayernu zasłużonej porażki. Był to trzeci kolejny przegrany mecz dla zawodników w czarno-żółtych strojach.

Zawody w Monachium mogły się podobać - ale głównie ze względu na wyjątkową niefrasobliwość bawarskich defensorów. Przełożyła się ona na kilka dogodnych sytuacji dla gości - a dzięki temu nie było to widowisko jednostronne. Bo do takich przyzwyczaił Bayern swoich fanów w ostatnim czasie. Co więcej, to goście objęli prowadzenie. Bramkarz Marc Ziegler daleko wykopał piłkę, serię fatalnych błędów popełnił Daniel van Buyten i zwycięzca Pucharu Narodów Afryki, Egipcjanin Mohamed Zidan nie dał szans Buttowi. W drugiej połowie monachijczycy otrząsnęli się i dzięki wyśmienitej grze Arjena Robbena (piąty z rzędu mecz z bramką) i Francka Ribéry'ego (dwie asysty) doprowadzili widownię do euforii. Duet "Robbery" prezentuje klasę światową. Tym większą radość fanom Bayernu sprawił fakt, że wystąpił on od pierwszej minuty meczu - po raz pierwszy od wrześniowej potyczki z Juventusem (0:0). Był to generalny sprawdzian przed potyczką 1/8 finału Ligi Mistrzów z Fiorentiną - pesymizmem może napawać jedynie gra stoperów (żenujący w tym roku Demichelis!).

Bayern świętuje 12. zwycięstwo z rzędu, ale wciąż nie może dostać się na pierwsze miejsce w tabeli. A to za sprawą Bayeru Leverkusen, który najwyraźniej zamierza zakończyć sezon bez ani jednej porażki. W ten weekend odprawił z kwitkiem mistrza Niemiec. Wilki mają fatalny sezon i bliżej im do spadku niż do pucharów, o obronie patery nie wspominając. Wiosną wywalczyły zaledwie jedno oczko - mniej uciułał tylko Hanower. Tylko jednego gracza VfL można rozgrzeszyć - jest nim naturalnie Edin Džeko. Serwis Bundesblog jest wielkim admiratorem talentu Bośniaka i zalecałby mu rychłą zmianę barw.

Wydarzeniem kolejki były zawody w Stuttgarcie. Gospodarze pod wodzą Christiana Grossa spisują się fantastycznie i przed tą kolejką nie zaznali jeszcze porażki. W pierwszej odsłonie potyczki z HSV wyraźnie ustępowali pola rywalom i stąd wynik 0:1. W drugiej doszło do jakiejś aberracji, bowiem Szwaby złapały swój rytm i seryjnie zagrażały bramce strzeżonej przez Franka Rosta. Na 1:1 wyrównał cudownym strzałem Christian Träsch. W 65. minucie kluczową decyzję podjął trener hamburczyków Bruno Labbadia, który wpuścił na plac gry van Nistelrooya. 12 minut później Holender miał na koncie doppel-packa, a goście prowadzili 3:1, choć byli w drugich 45 minutach stroną słabszą. Napastnik światowej klasy w pojedynkę zadecydował o wyniku meczu i potwierdził swą renomę.

Solidny łomot sprawił Hanowerowi Werder. Przyjezdni gładko rozprawili się z H96, wbijając im 5 bramek. Już do przerwy wynik brzmiał 4:0 dla gości. Hanower kontynuuje zatem czarną serię (7 porażek z rzędu) i na chwilę obecną jest murowanym kandydatem do spadku. W niczym nie pomogło zatrudnienie Mirko Slomki - ekipa gra po prostu fatalnie. Za to Werder doznał przebudzenia i depcze po piętach Borussii Dortmund. Walka o miejsce w Lidze Europy zapowiada się burzliwie, bo włączył się do niej dobrze kierowany przez Michaela Skibbego Eintracht.

Frankfurtczycy są cichą niespodzianką rozgrywek 2009/2010, a cichą niespodzianką wiosny jest... VfL Bochum. Heiko Herrlich mimo początkowych trudności na ławce trenerskiej, ma ostatnio powody do zadowolenia. Nie licząc pierwszej trójki, zespół z Ruhrstadion jest jedyną niepokonaną w rewanżach drużyną. Tym razem nie dał szans Hoffenheimowi.

Wydaje się, że spadkowicze i barażowicz wyłonieni zostaną z grona czterech wyraźnie słabych ekip - Herthy, Norymbergi, Hanoweru i Fryburga. Pod trenerem tej ostatniej, Robinem Duttem, pali się już grunt. Lada chwila powinien on zostać zwolniony. Z kolei Dieter Hecking, coach Norymbergi, nie odmienił oblicza zespołu. Na pociechę pozostaje mu to, że ma w składzie Alberta Bunjaku. Szwajcar, który przed rokiem z okładem biegał po boiskach Regionalligi (Rot-Weiß Erfurt), trafia ostatnio z regularnością nomen omen szwajcarskiego zegarka i doszlusował do czołówki klasyfikacji strzelców.

Na tygodniu rozegrane zostaną mecze 1/8 finału Ligi Mistrzów (Bayern konta Fiorentina w środę) i 1/16 finału Ligi Europy (czterech przedstawicieli Bundesligi - to w czwartek). A za tydzień derby landu Bawaria i emocjonująco zapowiadający się bój Werderu z Leverkusen. Czy Biało-Zieloni będą tymi, którzy zatrzymają idących jak burza leverkuseńczyków? Przekonacie się państwo sami.