niedziela, 11 października 2009

Bilet do RPA

Polscy kibice zmuszeni są do świecenia oczami na mieście za ostatnie wyczyny swojej kadry, za to Niemcy mogą być pełni dumy z poczynań Nationalmannschaftu. Podopieczni Joachima Löwa pokonali Rosję 1:0 i zapewnili sobie awans do przyszłorocznych Mistrzostw Świata, rozgrywanych, jak wiadomo, w Republice Południowej Afryki. Mecz w Moskwie - z uwagi na stawkę - trzymał w napięciu przez całe 90 minut, choć na boisku nie działo się zbyt wiele. Zwłaszcza w pierwszej połowie, kiedy to obie ekipy wyczekiwały błędu rywala. Udało się to Niemcom: w 35. minucie Lukas Podolski popisał się wspaniałym prostopadłym podaniem do Mesuta Özila, ten zaś wyłożył piłkę jak na tacy Miroslavovi Klosemu. Urodzony w Opolu napastnik dopełnił formalności. Była to jego 48. bramka w narodowej reprezentacji (w 92. występie), co sprawiło, że awansował na samodzielne drugie miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych graczy w historii kadry Niemiec. Wyprzedza go tylko Gerd Müller, autor 68 trafień (w 62 meczach!).
W drugiej odsłonie Rosjanie przystąpili do huraganowych ataków. Doskonałe okazje mieli Andriej Arszawin, Roman Pawluczenko oraz Władimir Bystrow. Ale między słupkami Niemców stał wybornie dysponowany tego dnia René Adler (po polsku: Ireneusz Orzeł), który strzały Moskali bronił zarówno efektownie, jak i skutecznie.
W 69. minucie zadrżały serca kibiców znad Renu, Menu, Łaby, Wezery, Mozeli i innych RFN-owskich rzek, bowiem drugą żółtą kartką ukarany został prawy obrońca Hamburger SV Jerome Boateng. Jednak goście nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i awansu. Awansu zapewnionego po wygranej 1:0 na słynnych moskiewskich Łużnikach.
Było to 7. z rzędu eliminacyjne zwycięstwo Niemców, w tym 6. z rzędu bez straty gola. Nationalmannschaft może poszczycić się passą 579 minut z czystym kontem (na ten wynik pracowali René Adler i Robert Enke).

Eliminacje dobiegną końca w środę - Niemcy zmierzą się u siebie z Finlandią w meczu o pietruszkę. Wtedy też nasz serwis opublikuje krótkie podsumowanie zmagań Kadry Federalnej i ciekawą klasyfikację "meczopiłkarzy". Jest to jednostka pomiarowa wprowadzona przez redakcję niniejszego blogu, będąca sumą liczby występów wszystkich graczy reprezentujących dany klub. Przykładowo: TSG Hoffenheim miało 3 zawodników w narodowej drużynie; jeden zagrał w 5 spotkaniach, drugi w 7, a trzeci w 1. Razem Hoffenheim ma zatem 13 meczopiłkarzy.