niedziela, 4 października 2009

8. kolejka Bundesligi - Leverkusen i HSV łeb w łeb, komedia w Berlinie, blamaż Bayernu

Dosłownie przed kilkoma sekundami zakończył się mecz Herthy Berlin z Hamburgerem SV. Berlińczycy, już z Friedhelmem Funkelem na ławce, chcieli przerwać fatalną passę 6 kolejnych ligowych porażek. Nie udało im się to. Zaczęli świetnie - bramkę na 1:0 zdobył kapitan Arne Friedrich. Gdy kibice trzymali kciuki za ziszczenie się niespodzianki, fatalny błąd popełnił stoper gospodarzy Kaká (podróba prawdziwego Kaki z Realu). Wspaniałą główką przelobował własnego bramkarza. Od tego momentu Hertha znów grała w sposób, do którego przyzwyczaiła w ostatnim czasie swoich kibiców: wolno, brzydko, nieskutecznie. Kolejnym ważnym momentem była kontuzja golkipera berlińczyków Timo Ochsa, którego zastąpił 20-letni Sascha Burchert. Choć trudno w to uwierzyć, zaliczył on dwie asysty przy bramkach gości. W 38. i 40. minucie interweniował poza polem karnym, wybijając futbolówkę głową na dalszą odległość. Tyle że dopadali do niego odpowiednio David Jarolim i Zé Roberto. Obaj pokusili się o strzały z dystansu, które lądowały w pustej bramce gospodarzy.
Aż przykro było patrzeć na upadek 4. ekipy minionego sezonu.
Hamburg i Leverkusen od początku sezonu idą łeb w łeb. W każdej kolejce osiągają takie same rezultaty (różnice tkwią jedynie w bramkach). W sobotę "Aptekarze" zdemolowali Norymbergę 4:0 i awansowali na pozycję lidera. 6. trafienie zaliczył Stefan Kießling, przewodzący klasyfikacji strzelców.

3 sobotnie rezultaty można odczytać jako nie lada niespodzianki. Słabiutkie Bochum wywalczyło punkt w spotkaniu z Wolfsburgiem. To pierwszy remis podopiecznych Armina Veha w bieżącym sezonie. Punktami nie podzieliła się jeszcze tylko Hertha - ona ostatnio hojnie obdarowuje nimi wszystkich przeciwników, nie biorąc nic dla siebie. Drugi nieoczekiwany wynik to porażka świetnie dysponowanego Hoffenheimu w Moguncji. Jednak nic nie przebije zgryzoty, jaką jest oglądanie ostatnich meczów Bayernu Monachium. Zawodnicy Louisa van Gaala od 274 minut nie strzelili gola. O ile można ostatecznie wybaczyć taką niefrasobliwość w rywalizacji z Hamburgiem czy Juventusem, o tyle bicie głową w mur przez 90 minut spotkania z beznadziejną Kolonią woła o pomstę do nieba. Skoro przedostatnia ekipa w tabeli potrafi doprowadzić wielki Bayern do stanu bezradności, to nasuwa się tylko jedna konkluzja: gdzieś popełniono błąd.
Przyszła kryska na Fryburg. Po dwóch wysokich zwycięstwach (4:0 w Berlinie i 3:0 z M'gladbach) zawodnicy Robina Dutta doznali klęski z przeciętnym, bądź co bądź, Hanowerem.
Po niedawnych zmianach szkoleniowców w Bochum i Berlinie, kolejnym zagrożonymi wydają się Michael Oenning (Norymberga), Michael Frontzeck (M'gladbach) i... Markus Babbel (Stuttgart).

Teraz kibiców czekają dwa tygodnie przerwy z uwagi na mecze eliminacji Mistrzostw Świata. W 9. serii spotkań zobaczymy kilka ciekawych potyczek (np. Werder - Hoffenheim czy Stuttgart - Schalke). Jednak oczy wszystkich będą zwrócone na Hamburg - gdzie tamtejsza Sportowa Drużyna (SV) podejmie Bayer Leverkusen.