niedziela, 16 sierpnia 2009

2. kolejka Bundesligi

Druga seria spotkań za nami. Większość oczu kibiców była zwrócona w stronę Monachium, gdzie Bayern gościł zdobywcę Pucharu Niemiec - Werder Brema. Po ciekawym meczu padł remis 1:1. Spotkanie w pierwszej połowie przebiegało bliźniaczo podobnie do tego sprzed roku, kiedy to bremeńczycy wygrali na Allianz-Arena 5:2. Bayern od początku ruszył do ataków, nie pozwalał wyjść Werderowi z własnej połowy, ale bramkę po błędzie stoperów strzelili goście. Jednak tym razem w drugiej odsłonie Bawarczycy nie dali się wystrzelać jak kaczki i skutecznie wzięli się do odrabiania strat. Pierwszą bramkę w lidze strzelił najdroższy piłkarz w historii Bayernu i całej Bundesligi - Mario Gomez.
Największą niespodzianką są rozmiary porażki Dortmundu z HSV. Zapowiadał się interesujący, wyrównany mecz, tymczasem hamburczycy zdruzgotali ekipę z Nadrenii Północnej-Westfalii. Już po 12 minutach prowadzili 3:1, a w drugiej połowie dobili swojego przeciwnika. Przy bramce dla Borussii asystował Jakub Błaszczykowski.
Ostatni raz kibice tak szybko oglądali 4 gole w meczu Kolonii z Borussią Neunkirchen w 1964 roku! Wówczas już po 9 minutach było 3:1 dla gości (a ostatecznie i tak przegrali oni 3:4).
Wynik meczu na 4:1 ustalił najdroższy zawodnik w historii HSV, debiutujący w lidze niemieckiej Szwed Marcus Berg. Na boisko wszedł w 69. minucie, a jego pierwszym kontaktem z piłką był strzał do siatki.
Z dobrej strony pokazali się także inni nowo przybyli do Hamburga gracze - Zé Roberto oraz Eljero Elia.
Wolfsburg zwyciężył na wyjeździe Kolonię 3:1, choć 17 minut przed końcem zawodów przegrywał 0:1. Huraganowe ataki w końcówce poskutkowały trzema trafieniami i utrzymaniem pozycji lidera. Przybyły z Newcastle Obafemi Martins debiut w Bundeslidze okrasił golem.
Plamę po przegranej na inaugurację zmazał Stuttgart, w ładnym stylu odprawiając z kwitkiem przyjezdnych z Fryburga Bryzgowijskiego 4:2, choć po 50 minutach był bezbramkowy remis. Worek z golami rozwiązał zakupiony z Zienitu St. Petersburg król strzelców ostatniej edycji Pucharu UEFA Pawieł Pogriebniak.
W niedzielę odbyły się derby Zagłębia Ruhry, w których Schalke bez trudu pokonało Bochum 3:0 i wespół z Wolfsburgiem objęło przewodnictwo w tabeli. Magia Felixa Magatha działa nadal i ma się, jak widać, świetnie.