środa, 9 marca 2011

Rewanże 1/8 finału Ligi Mistrzów (cz. 1): Schalke pokazuje klasę

FC Schalke 04 z miasta Gelsenkirchen pokonało w rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów hiszpańską Walencję 3:1 i awansowało do ćwierćfinału rozgrywek. W pierwszym spotkaniu padł rezultat 1:1. Dla Królewsko-Niebieskich to czwarty start w Champions League - i po raz drugi udaje im się przebić do czołowej ósemki. Poprzednio tej sztuki dokonali w sezonie 2007/2008, gdzie ich przygoda skończyła się dopiero po dwumeczu z Barceloną.

Jakich czasów dożyliśmy, że średniak Bundesligi bez większego trudu ogrywa czołową hiszpańską drużynę? Zawodnicy Schalke mają zaledwie 5 punktów przewagi nad strefą spadkową, w niedawnych meczach z dwójką outsiderów (Stuttgartem i M'gladbach) zdobyli 0 punktów, a mimo to okazali się lepsi od ekipy, która w Prmiera División ustępuje tylko Realowi i Barcelonie. I choć przez większą część pierwszej połowy drżeli o awans, to jednak osiągnęli sukces stosunkowo łatwo i z pewnością zasłużenie.

Zaczęło się tak jak przed trzema tygodniami - fatalnie. Wtedy w 17. minucie wynik otworzył Roberto Soldado, a teraz w 16. Ricardo Costa. Gol stopera Hiszpanów był dość przypadkowy, bowiem mocne dośrodkowanie Mehmeta Topala raczej trafiło niezorientowanego Costę w głowę niż było przykładem przemyślanej centry. Najważniejsze, że zupełnie nie podłamało to gospodarzy, którzy od tej pory nie mieli już nic do stracenia i zaatakowali śmielej.

Mimo to do wyrównania potrzebny był dopiero geniusz Jeffersona Farfána. Peruwiańczyk perfekcyjnie wykonał rzut wolny w 40. minucie i stan dwumeczu był remisowy. Po przerwie piłkarze Felixa Magatha nie spuścili z tonu i nadal atakowali bramkę strzeżoną przez Vicente Guaitę. Efekt bramkowy przyszedł szybko - w 52. minucie strzał Farfána z bliskiej odległości obronił golkiper, lecz z dobitką zdążył zastępujący kontuzjowanego Klaasa-Jana Huntelaara Mario Gavranović. Piłka odbiła się od obu słupków, przechodząc między nimi po linii bramkowej i ugrzęzła w siatce.

Od tej pory gospodarze kontrolowali przebieg zawodów, tylko z rzadka pozwalając Walencji na wyprowadzanie ataków. Raz po strzale Aritza Aduriza wspaniale interweniował Manuel Neuer. W końcówce goście rzucili się hurmem do ataku, narażając się na groźny kontry. Po jednej z nich Gavranović trafił w słupek, po drugiej w poprzeczkę (próbując lobować bramkarza z 25 metrów). Aż w ostatnich sekundach do wybitej przez Hansa Sarpeia piłki dopadł Farfán, przebiegł z nią kilkadziesiąt metrów i efektowną podcinką pokonał Guaitę. Tym samym ukoronował swój kapitalny występ i piękny wieczór na Veltins Arena.

Za tydzień w drugiej turze meczów 1/8 finału LM Bayern zmierzy się z Interem (w Mediolanie było 1:0). Ćwierćfinały odbędą się 5 i 12 kwietnia. A jutro bój w Lidze Europy między Leverkusen a Villarrealem.