niedziela, 13 marca 2011

26. kolejka Bundesligi: Bayern gromi, pierwsze wiosenne potknięcie Dortmundu

Za nami już półmetek rundy wiosennej. W 26. serii spotkań doszło do kilku niespodzianek. Najważniejszą z nich jest pierwsza porażka Borussii Dortmund w 2011 roku. Mimo to Czarno-Żółci wciąż dysponują znaczącą przewagą nad Bayerem Leverkusen i musiałby wydarzyć się jakiś kataklizm, by stracili tytuł.

Spotkanie z Hoffenheim wyraźnie podopiecznym trenera Kloppa nie wyszło. Zagrali jeden z najsłabszych swoich meczów w tym sezonie i przegrali zasłużenie 0:1. Co ciekawe, popularne Wieśniaki także jesienią napytali sporo biedy dortmundczykom, remisując z nimi na Signal Iduna Park 1:1. Wówczas prowadzili aż do 92. minuty i dopiero fantastyczny strzał Antonio da Silvy z rzutu wolnego pozwolił uniknąć porażki. W rewanżu takiej dozy szczęścia zabrakło i na gola Vedada Ibiševicia przyjezdni nie odpowiedzieli wyrównaniem.

Potknięcie lidera wykorzystali piłkarze Bayeru Leverkusen, którzy w końcówce spotkania w Moguncji strzelili jedynego gola. Do siatki trafił bodaj najlepszy gracz Aptekarzy w rundzie wiosennej Renato Augusto. O ile jesienią brylował Arturo Vidal, o tyle teraz to Brazylijczyk jest wiodącą postacią w kadrze Juppa Heynckesa. A Moguncja, zgodnie z przewidywaniami, spisuje się w rewanżach przeciętnie. Na półmetku była druga, obecnie zajmuje już piątą lokatę, a pościg za nią trwa w najlepsze.

Na jego czele jedna z sensacji ostatnich tygodni w Bundeslidze, czyli 1. FC Norymberga. Jesienią objawieniami były teamy wspomnianej już Moguncji oraz Fryburga, za to wiosną o wiele powyżej oczekiwań spisują właśnie norymberczycy i Hanower. Wynik wyjazdowego starcia 1. FCN z Wolfsburgiem jest kolejną niespodzianką tego weekendu. Wilki, które spisują się wprost tragicznie, na gwałt potrzebowały punktów. Zaczęli nieźle, od premierowej bramki Mario Mandžukicia w niemieckiej ekstraklasie. A potem dał o sobie znać brak koncentracji, z czego Wolfsburg w tym sezonie "słynie". Ileż to już razy Wilki trwoniły dwu-, a nawet trzybramkowe przewagi, nie mówiąc już o zwykłych, jednobramkowych. Teraz dali się zaskoczyć w doliczonym czasie pierwszej i drugiej połowy i zamiast 3 punktów dostają 0. Odnotujmy dwie asysty Mehmeta Ekiciego, wychowanka Bayernu. Ciekawe, czy Bawarczycy ściągną go kiedyś do siebie, czy oddadzą młody talent za pół-darmo, tak jak to miało miejsce z Misimoviciem, Trochowskim czy Hummelsem?

Jeśli już jesteśmy przy Bayernie, to wielkim echem odbił się łomot, jaki spuścili w sobotę Hamburgowi. Ostatnie tygodnie były dla Bawarczyków istnym koszmarem, w wyniku którego stracili szanse na mistrzostwo i Puchar Niemiec. Całą złość i frustrację wyładowali na HSV, którego zmietli w stosunku 6:0. Duet Robbery tańczył z obrońcami rywala jak z amatorami. Holender ustrzelił hat-tricka, a Francuz strzelił jedną bramkę, trzy kolejne wypracowując. To, co w 85. minucie zrobił z Gojko Kačarem (przy samobóju Heiko Westermanna), zasługiwało na owację na stojąco. A era Armina Veha na ławce HSV powoli dobiega końca. We wtorek Bawarczycy zmierzą się z Interem w rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów i z pewnością poprawił im się humor.

Na koniec brawa dla Eintrachtu Frankfurt za strzelenie pierwszej bramki na wiosnę. Licznik zatrzymał się na 8 kolejnych meczach i 793 minutach. Choć sama bramka była iście absurdalna. Jeorios Tzavelas wybił piłkę z własnej połowy, ta przeleciała kilkadziesiąt metrów, odbiła się kozłem przed Manuelem Neuerem i przelobowała najlepszego bramkarza w Niemczech. Na szczęście dla siebie Schalke nie straciło w tak idiotycznych okolicznościach punktów, bo wygraną zapewnił im debiutujący w zespole inny Grek, Angelos Charisteas. Od wejścia na plac gry do celnego strzału minęło raptem kilkadziesiąt sekund. Tym niemniej wróble ćwierkają, że dni Felixa Magatha na ławce S04 są policzone...

W tygodniu rewanżowe mecze 1/8 finałów europejskich pucharów (Bayern - Inter, Villarreal - Leverkusen). A za tydzień 27. kolejka, w której emocji na pewno nie zabraknie.