sobota, 21 maja 2011

Finał Pucharu Niemiec: Schalke rozgromiło Duisburg

Finałowy mecz o Puchar Niemiec 2011 zakończył się potwornym pogromem, spuszczonym drugoligowemu Duisburgowi przez pierwszoligowe Schalke. 5:0 to najwyższa wygrana w historii finałowych meczów tych rozgrywek - dotychczas tylko raz padł taki rezultat. W 1972 Królewsko-Niebiscy rozbili 5:0 1. FC Kaiserslautern.

Sobotni finał DFB Pokal od początku toczył się pod dyktando półfinalisty Ligi Mistrzów. Gol dla Schalke był kwestią czasu. Efektowne trafienie młodziutkiego Juliana Draxlera w 18. minucie rozwiązało worek z bramkami. Na przerwę pierwszoligowiec schodził z wynikiem 3:0. Co ciekawe - wszystkie trzy bramki wypracował fantastyczny tego dnia Jefferson Farfán.

W drugiej odsłonie nic się nie zmieniło. Duisburg nie dość, że nie istniał, to jeszcze grał wprost fatalnie. Defensywa Zebr zachowywała się skandalicznie, a piąta bramka padła w okolicznościach znanych raczej z podwórek, nie zaś z finału prestiżowych rozgrywek.

Obok Farfána z bardzo dobrej strony pokazał się Klaas-Jan Huntelaar. Holender miał katastrofalną rundę wiosenną (1 gol w lidze, podczas gdy jesienią wbił ich 7), tymczasem bramkarza Duisburga pokonał dwukrotnie. Popisał się też ładną asystą przy golu Jurado.

Dla Schalke był to 12. finał Pucharu Niemiec w historii - odniosło swoje 5. zwycięstwo. Więcej mają tylko Bayern (15) i Werder (6). MSV Duisburg z kolei po raz czwarty wystąpił w decydującym meczu DFB Pokal - i po raz czwarty wrócił na tarczy.

W drodze do wielkiego finału Królewsko-Niebiescy pokonali pięciu przeciwników - a wszystkich jedną bramką:
I runda: VfR Aalen 1:0
II runda: FSV Frankfurt 1:0
1/8 finału: FC Augsburg 1:0
Ćwierćfinał: 1. FC Norymberga 3:2, po dogr.
Półfinał: Bayern Monachium 1:0
Dopiero w finale puściły im nerwy i zmasakrowali rywala wyraźnie.

Królem strzelców tej edycji Pucharu Niemiec został Chorwat Srđan Lakić. Napastnik 1. FC Kaiserslautern strzelił 7 goli (po 3 Arminii Bielefeld i TuS Koblencja, a 1 VfL Osnabrück). Jego zespół odpadł w ćwierćfinale z MSV Duisburg.