wtorek, 29 grudnia 2009

Wszyscy Polacy w historii Bundesligi

Nasz zacny portal Bundesblog ma kolejną gratkę dla swych Czytelników. Tym razem przygotowaliśmy kompletną (jak sądzimy) listę polskich piłkarzy, którzy kiedykolwiek pojawili się na boiskach 1. Bundesligi. Nie było łatwo sporządzić taki ranking, jednak po latach zmagań z biurokracją i tysiącach godzin spędzonych w przepastnych archiwach udało się.

Wykaz dostępny jest tutaj.

Zapewne nie ustrzegliśmy się paru błędów - a raczej pominięć, gdyż statystyki meczów i bramek są pewne jak amen w pacierzu. Niemniej lepszego opracowania na ten temat nie ma w internecie - gorsze owszem.

Niekiedy trudno nam było jednoznacznie określić czyjąś narodowość jako polską (lub niemiecką). Niemcy pod tym względem nie są lepsi - za Polaka uważają na przykład Marcela Witeczka, który niby urodził się w Katowicach, jednak potem odnosił wielkie sukcesy w młodzieżowych kadrach Niemiec i mówił w języku Johanna Wolfganga Goethego.

Z kolei niemiecką narodowość przypisują nasi zachodni sąsiedzi kilku bohaterom niniejszego opracowania, choćby Famuli (do 23. roku życia grał w Polsce), Słomianemu (1 mecz w reprezentacji Biało-czerwonych!) czy Tyrale (który sam określił się jako nasz rodak).

Nielichy kłopot mieliśmy z Januszem (vel Janoschem) Dziwiorem, który jest klasycznym pół-Polakiem, pół-Niemcem. Na wszelki wypadek go tu umieściliśmy.

Reasumując: dotychczas w Bundeslidze zagrało 74 Polaków. Pierwszym był obrońca Waldemar Słomiany - niezwykle barwna i burzliwa postać. W latach 60. był piłkarzem Górnika Zabrze, z którym 4-krotnie zdobywał mistrzostwo Polski. W 1967 roku przedostał się do Niemiec i nielegalnie tam pozostał. Jako że piłkarzem był wyróżniającym się, trafił do I-ligowego FC Schalke 04 i 2 września 1967 zadebiutował w Bundeslidze jako pierwszy Polak. Później trafił do Arminii Bielefeld i był zamieszany w skandal korupcyjny, który u progu lat 70. XX wieku wstrząsnął niemiecką piłką. Zawieszono go na 2 lata i do wielkiego futbolu już nie wrócił.

Ostatnim, 74. Polakiem, który dostąpił zaszczytu gry w Bundeslidze był Adam Matuszczyk. 27 lutego 2010 roku zagrał w wyjazdowym meczu jego klubu (1. FC Kolonia) z Bayerem Leverkusen. Kto będzie następny? Najprawdopodobniej Robert Lewandowski, który właśnie podpisał kontrakt z Borussią Dortmund.

2 komentarze:

 1. Super zestawienie. Jeśli mnie pamięć nie myli Piotr Nowak został uznany najlepszym rozgrywającym Bundesligi w sezonie 1994-1995 a na 2. miejscu był Thomas "Icke" Häßler.. Czy ktoś to może potwierdzić?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Potwierdzam
  Bylo to w roku 1996

  http://de.wikipedia.org/wiki/Piotr_Nowak

  OdpowiedzUsuń