niedziela, 16 maja 2010

Norymberga zostaje w 1. Bundeslidze

Drugi mecz barażowy o awans/utrzymanie w 1. Bundeslidze przyniósł rozstrzygnięcie: 1. FC Norymberga zachowuje ligowy byt na następny sezon. Po czwartkowej wygranej 1:0 u siebie, tym razem podopieczni Dietera Heckinga wygrali w Augsburgu 2:0 i nie pozostawili przeciwnikom złudzeń.

Norymberga po raz drugi pokazała wyższość nad FC Augsburg. Wynik otworzył w 34. minucie 19-letni Niemiec tureckiego pochodzenia İlkay Gündoğan. Młody pomocnik przeprowadził indywidualną akcję środkiem boiska i pokusił się o plasowany strzał z 25 metrów. Mimo próby interwencji bramkarza Simona Jenztscha, piłka ugrzęzła w siatce. Podłamało to zupełnie augsburczyków, którzy teraz potrzebowali aż trzech bramek, by pierwszy raz w historii awansować do 1. Bundesligi.

Niestety nie strzelili ani jednej, a w drugiej odsłonie zostali powaleni na deski. Najpierw z boiska wyleciał pomocnik gospodarzy, Francuz libańsko-gwinejskiego pochodzenia, Ibrahima Traoré. Kilka minut później arbiter podyktował jedenastkę dla gości, którą na gola zamienił 21-letni napastnik, wypożyczony z Hamburga Maxim Choupo-Moting. Był to w zasadzie koniec rywalizacji i Norymberga odetchnęła z ulgą.

Rok temu klub ze stolicy Frankonii awansował do I ligi po rozgromieniu w barażach Energie Chociebuż, tym razem wyszedł obronną ręką jako ekipa potencjalnie zagrożona spadkiem. Brawa dla ciekawej drużyny z Norymbergi i trenera Dietera Heckinga, który odmienił oblicze klubu z jesieni i pomógł mu otrząsnąć się z beznadziei.