sobota, 15 maja 2010

Finał Pucharu Niemiec: Bayern - Werder 4:0

Mało kto spodziewał się, że w finale 67. edycji Pucharu Niemiec dojdzie do takiego pogromu. W końcu spotykały się dwie czołowe drużyny Bundesligi, mające za sobą znakomitą wiosnę. Mecz, choć nie pozbawiony emocji, toczył się do jednej bramki. Było to najwyższe zwycięstwo w finale DFB-Pokal od 38 lat (w 1972 roku Schalke rozbiło Kaiserslautern 5:0). Dla Bawarczyków był to 15. triumf w tych prestiżowych rozgrywkach oraz 8. dublet (Mistrzostwo + Puchar), z czego 5. w XXI wieku.

Dublety Bayernu Monachium:
1969, 1986, 2000, 2003, 2005, 2006, 2008, 2010

Zawody w Berlinie przebiegały pod dyktando monachijczyków. Wynik meczu otworzył w 35. minucie Arjen Robben, skutecznie egzekwując rzut karny po zagraniu ręką Pera Mertesackera. Stoper Werderu nie miał najlepszego dnia, bowiem w 51. minucie zaliczył asystę przy trafieniu Ivicy Olicia. W zamieszaniu przed bramką Tima Wiesego po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, bremeńczyk niefortunnie wybił futbolówkę wprost pod nogi Chorwata.

Werder musiał się otworzyć, by myśleć o korzystnym wyniku, jednak przyniosło to skutek odwrotny od oczekiwanego. W 63. minucie Bayern wyprowadził znakomitą kontrę - w decydującym momencie kapitan Mark van Bommel doskonale odegrał piłkę na wolne pole - dopadł do niej Franck Ribéry i z zimną krwią pokonał golkipera Werderu.

Gwóźdź do trumny wbito w 83. minucie. Philipp Lahm posłał wspaniałą, górną, prostopadłą piłkę, Bastian Schweinsteiger przyjął ją na klatkę piersiową i zanim dotknęła ona ziemi (piłka, nie klatka), oddał strzał tuż przy słupku, ustalając wynik zawodów.

Po meczu odbyła się suto zakrapiana feta połączona z pokazem sztucznych ogni i efektownymi iluminacjami. Louis van Gaal w pierwszym sezonie pracy na stanowisku trenera Bayernu zdobył Mistrzostwo Niemiec, Puchar i awansował do finału Ligi Mistrzów. Do Diaska!

FINAŁ PUCHARU NIEMIEC 2009/2010

Bayern Monachium - Werder Brema 4:0
Robben 35-k., Olić 51, Ribéry 63, Schweinsteiger 83

STRZELCY
4 - Thomas Müller (Bayern Monachium), Lucas Barrios (Borussia Dortmund), Sahr Senesie (Eintracht Trewir)

Lista zwycięzców i finalistów wszystkich edycji Pucharu Niemiec znajduje się tutaj.