czwartek, 29 lipca 2010

III runda kwalifikacyjna Ligi Europy - ostre strzelanie w Molde

Świetnie wypadła inauguracja zmagań niemieckich zespołów w europejskich pucharach 2010/2011. VfB Stuttgart wygrał na wyjeździe z Molde FK, wicemistrzem i finalistą Pucharu Norwegii 2009 (system wiosna-jesień) 3:2.

Szwaby okazały się zbyt silnym przeciwnikiem dla Niebiesko-białych. Pierwszą bramkę zdobyły w 27. minucie - znakomitą kombinację na lewym skrzydle przeprowadzili Cristian Molinaro (wykupiony z Juventusu) i Timo Gebhardt. Włoch zacentrował niemal z końcowej linii wprost do Sebastiana Rudego, a 20-letni pomocnik nie miał innego wyjścia, jak tylko skierować piłkę do siatki.

VfB zdawał się kontrolować grę i nie pozwalał na wiele gospodarzom. Wystarczyła jednak chwila nieuwagi i Norwegowie wyrównali w kuriozalnych okolicznościach. Po jednym z ich ataków senegalski napastnik Beye Djiby Fall stanął oko w oko z bramkarzem Svenem Ulreichem: następca Jensa Lehmanna skutecznie wybił piłkę, jednak próbujący ją wyekspediować z pola karnego Stuttgartu Georg Niedermeier trafił wprost w Matiasa Moströma. Piłka uderzyła go w plecy i wpadła do siatki.

Była 65. minuta, lecz emocje dopiero się zaczęły. W 74. minucie VfB znów wyszedł na prowadzenie - tym razem dzięki skutecznie bitemu przez Zdravko Kuzmanovicia rzutowi wolnemu. Serb uderzył w krótki róg, obok źle ustawionego muru.

Radość przyjezdnych trwała tylko dwie minuty, bowiem Molde znów wyrównało. I znów stało się to po błędzie Niedermeiera. Wychowanek Bayernu, który w tym roku został wykupiony przez Stuttgart, źle zachował się przy kontrataku gospodarzy, dając się łatwo ograć Magne Hosethowi i wystawiając mu piłkę jak na tacy. Norweg nie miał kłopotu z pokonaniem Ulreicha.

W końcu jednak zwycięzca wyłonił się ostatecznie i na szczęście był to zespół przyjezdnych. Wygraną 3:2 zapewnił kapitalny strzał głową nowego nabytku VfB, Austriaka Martina Harnika. Zawodnik ten w poprzednich rozgrywkach był wypożyczony z Werderu do Fortuny Düsseldorf, gdzie zdobył aż 13 bramek w 2. Bundeslidze i został najlepszym snajperem zespołu. Teraz pozwolił świetnie rozpocząć kontynentalne zmagania swojej nowej ekipie.