niedziela, 16 stycznia 2011

18. kolejka Bundesligi: zaczął Großkreutz, Borussia się umacnia

Witamy serdecznie w nowym roku i od razu zaczynamy od skromnych przeprosin za małą (i chyba pierwszą w historii tego bloga) obsuwę. Rozmaite zawirowania to spowodowały, ale nie będziemy przecież się z tego spowiadać. Do rzeczy, bo czas nagli!

Pierwszą bramkę anno 2011 w Bundeslidze zdobył lewoskrzydłowy Borussii Dortmund Kevin Großkreutz - a asystował mu w tym dziele Łukasz Piszczek. Rozpoczęło to demontaż Bayeru Leverkusen, bowiem ostatecznie dortmundczycy gładko wygrali na BayArena 3:1. Sprawa rozstrzygnęła się w ciągu 6 minut tuż po przerwie, kiedy to piłkarze Jürgena Kloppa zdobyli trzy bramki i powalili Aptekarzy na deski. Tym samym najpoważniejszy obecnie rywal do tytułu został odprawiony z kwitkiem. Przewaga lidera nad Bayerem zwiększyła się do 13 oczek, co odrobić będzie niesłychanie ciężko. Czarno-Żółci zaczęli zatem wiosenne zmagania z wysokiego C, niwecząc nadzieje kibiców na emocje w walce o tytuł. Przynajmniej chwilowo.

Oprócz Bayeru przegrał też sensacyjny wicelider po pierwszej rundzie - Moguncja. Zawodnicy Thomasa Tuchela długo stawiali opór Stuttgartowi, jednak w końcówce spotkania jedyną bramkę zdobył Austriak Martin Harnik. Okazał się on jednym z cenniejszych nabytków ostatniego lata. Licząc wszystkie rozgrywki strzelił dla VfB aż 12 goli, z czego - uwaga - aż 10 po wejściu z ławki rezerwowych. Tak było i w starciu z Moguncją, w którym pojawił się na placu w 70. minucie. Wyśmienity dżoker.

W niezwykle interesująco zapowiadającym się meczu Wolfsburg zmierzył się z Bayernem. Była to więc potyczka dwóch ostatnich mistrzów Niemiec. Bój zakończył się remisem 1:1, choć Bawarczycy mogą sobie pluć w brodę. Byli stroną dominującą, prowadzili niemal przez cały mecz, w dodatku zmarnowali rzut karny (Philipp Lahm trafił w słupek). W marnowaniu jedenastek Bayern nie ma sobie równych w Bundeslidze - na 5 wapien tylko 2 skończyły się bramką. Ale gwoli sprawiedliwości, Wolfsburg też nie wykorzystał rzutu karnego, strzał Grafite obronił debiutujący w lidze 22-letni Thomas Kraft, nowy numer 1 Bawarczyków. Strata aktualnych mistrzów do lidera wzrosła do monstrualnych 16 punktów. A Wolfsburg zremisował siódmy kolejny mecz jest na tropie rekordu Waldhofu Mannheim z sezonu 1984/1985 (8 remisów pod rząd).

Niespodzianki w tej kolejce były dwie. Za takie można uznać przede wszystkim łatwą wygraną Hanoweru we Frankfurcie i mimo wszystko domową porażkę Schalke z Hamburgiem. W tym pierwszym meczu H96 zagrał wyśmienicie, bezlitośnie punktując gospodarzy. Wobec potknięć innych zespołów czołówki awansował dzięki temu na pozycję wicelidera. Jest to niesamowity wyczyn, gdyż poprzednie rozgrywki ekipie z Dolnej Saksonii z trudem udało się zakończyć na bezpiecznej pozycji. Jeśli zaś chodzi o Schalke, to po udanej końcówce jesieni przyszedł zimny prysznic w postaci domowego 0:1 z Hamburgiem. Katem Królewsko-Niebieskich znów okazał się Ruud van Nistelrooy. Jesienią wpakował Manuelowi Neuerowi doppel-packa, a teraz zadowolił się jednym trafieniem. Tym samym pokazał wyższość nad innymi dwoma byłymi napastnikami Realu, Raúlem i Huntelaarem z S04.

Ważne zwycięstwa odniosły Borussia Mönchengladbach i Werder Brema. BMG, zajmująca ostatnie miejsce w tabeli z żenującym dorobkiem 10 punktów triumfowała w Norymberdze 1:0 po bramce 22-letniego pomocnika Romana Neustädtera. Z kolei Werderowi triumf nad zawsze groźnym Hoffenheim i oddalenie się od strefy barażowej dał kapitalny gol Torstena Fringsa w ostatniej minucie. Doświadczony pomocnik popisał się potężną bombą z rzutu wolnego. Niemniej gra Werderu wciąż nie zachwyca i współczujemy Thomasowi Schaafowi.