wtorek, 21 sierpnia 2012

Mönchengladbach jedną nogą w bagnie, tragiczny mecz de Jonga

Borussia M'gladbach zawiodła oczekiwania sympatyków Bundesligi i przegrała pierwszy mecz IV rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów. Choć nie zaprezentowała się aż tak źle, jak wskazywałby wynik, poległa aż 1:3 z Dynamem Kijów.

Pierwsza połowa zaczęła się od ataków gospodarzy, które szybko - bo już w 13. minucie - przyniosły efekt bramkowy. Świetnie do zespołu wprowadził się wypożyczony z HJK Helsinki fiński pomocnik Alexander Ring, trafiając do siatki po fenomenalnym krosowym podaniu od Juana Arango. Strzelec dość dziwnie przyjął sobie piłkę, ale zdołał nawinąć rywala na zamach i pokonać golkipera z Ukrainy.

Borussia nie ustawała w atakach i była bliska podwyższenia rezultatu, jednak znakomity strzał z dystansu Granita Xhaki minimalnie chybił celu. I nagle ni stąd, ni zowąd, goście wyrównali. Po rzucie rożnym piłka spadła na 20. metr, gdzie czaił się stoper Taras Mychałyk. Natychmiast uderzył, futbolówka odbiła się jeszcze od Daemsa i wpadła do siatki.

Kilka minut później fatalną w skutkach stratę zanotował Xhaka, niedokładnie podając do Luuka de Jonga. Piłkę przejął Denys Harmasz, jednym podaniem na kilkadziesiąt metrów wypuścił Andrija Jarmołenkę, który po wkręceniu w glebę Alvaro Domingueza nie dał szans ter Stegenowi.

W drugiej odsłonie goście postawili na ostrożną grę i bronienie korzystnego wyniku, więc na boisku niewiele się działo. Próbował szarpać Arango, próbował Xhaka, ale nic z tego nie przychodziło. Beznadziejnie spisywali się Luuk de Jong (zakupiony za 12 mln euro z Twente) oraz Igor de Camargo. W końcu ten pierwszy przypieczętował swój tragiczny występ strzeleniem efektownego samobója po centrze Miguela Veloso z rzutu wolnego.

Do końca meczu nic się nie zmieniło i szanse Źrebaków na awans są mocno iluzoryczne. Szkoda, ale letnie ubytki okazały się jednak zbyt istotne dla Borussii i minie trochę czasu zanim nowe nabytki załatają dziury po Reusie, Dantem czy Neustädterze.Mimo wszystko rezultat nie w pełni oddaje to, co działo się na placu gry. W pierwszej połowie gościom dopisało dużo szczęścia, a w drugiej mogli sobie pozwolić na spokojną grę.