poniedziałek, 20 sierpnia 2012

I runda Pucharu Niemiec: nieopisany blamaż Hoffenheim

W weekend odbyły się mecze I rundy Pucharu Niemiec. Jak to zwykle bywa na tym szczeblu rozgrywek, wszyscy liczyli na sensacyjne rozstrzygnięcia. Tych nie brakowało. Z walką o końcowe trofeum pożegnało się aż sześciu pierwszoligowców, a dwóch z nich dokonało nie lada wyczynu, odpadając z przedstawicielami IV ligi.

O ile jednak Norymberga przegrała po walce i bramce w dogrywce z TSV Havelse, o tyle TSG 1899 Hoffenheim zostało rozgromione w Berlinie przez tamtejszy Athletik-Klub w stosunku 0:4. Warto odnotować, że bramkarzem tego klubu jest 22-letni Dominik Kisiel, wychowanek GKS Bełchatów (2 mecze w ekstraklasie wiosną 2008 roku). Uprzedzając pytania: Wieśniaki nie wystawiły rezerw, skład był bliski optymalnego. No ale 0:4 z IV-ligowcem? To jakiś absurd.

Radość piłkarzy IV-ligowego Berliner AK 07 po rozbiciu 4:0 występującego w 1. Bundeslidze Hoffenhem

Czwarty szczebel będzie miał jeszcze jednego przedstawiciela w II rundzie, po tym jak Wormatia Worms wyeliminowała występującą na zapleczu ekstraklasy Herthę BSC Berlin. Blisko remisu i doprowadzenia do dogrywki była też Victoria Hamburg, ale ostatecznie gol Sebastiana Freisa w 79. minucie rozstrzygnął zawody na korzyść Fryburga. Wszyscy reprezentanci niższych klas (V, VI) zgodnie pożegnali się z DFB-Pokal.

Mniejszego kalibru niespodzianki sprawili dwaj trzecioligowcy. Karlsruher SC w ładnym stylu ograł Hamburg 4:2, zaś Preußen Monastyr w takim samym stosunku (lecz po dogrywce) odprawił Werder Brema.

Bayern Monachium, choć zbytnio się nie przemęczał, gładko ograł beniaminka 2. Bundesligi, Jahn Ratyzbona. Wszystkie cztery bramki strzeliły nowe nabytki Bawarczyków - dwa razy trafił Mario Mandžukić, a po razie Xherdan Shaqiri i Claudio Pizarro. Z doskonałej strony pokazał się zwłaszcza Szwajcar Shaqiri, który obok wspaniałego trafienia z rzutu wolnego zaliczył też dwie asysty. A pojawił się na placu gry dopiero w drugiej połowie. Obrońcy trofeum - Borussia Dortmund - także nie pozostawili złudzeń przeciwnikom.

Na czele klasyfikacji strzelców mamy dwóch autorów hat-tricków: Amerykanina Matthew Taylora z Preußen oraz Chorwata Ivicę Olicia z Wolfsburga, który debiutował w drużynie Felixa Magatha. Ale ten pierwszy strzelał gole utalentowanemu Sebastianowi Mielitzowi, podczas gdy ten drugi pastwił się nad VI-ligowym amatorem.

Co ciekawe, w kolejnej fazie najwięcej przedstawicieli będzie miała 2. Bundesliga (13 drużyn). Spotkania II rundy odbędą się 30 i 31 października. Pary zostaną wylosowane w najbliższą sobotę.