niedziela, 12 sierpnia 2012

Bayern z Superpucharem

Bayern Monachium przerwał fatalną passę spotkań z Borussią Dortmund (5 porażek z rzędu) i po wygranej 2:1 zdobył swój 4. Superpuchar Niemiec.

Spotkanie na Allianz Arena nie zachwyciło poziomem i tempem, ale zrekompensowały to efektowne gole. Bawarczycy rozpoczęli starcie z mistrzem Niemiec od dwóch ciosów - po 11 minutach prowadzili 2:0. Najpierw w 6. minucie z monachijską publicznością pięknie przywitał się nowy nabytek Mario Mandžukić, dla którego był to debiut w oficjalnym meczu Bayernu. Chorwacki napastnik wykorzystał wspaniałą centrę wykonaną zewnętrzną częścią stopy przez Francka Ribéry'ego. Dość niefrasobliwie zachował się w tej sytuacji duet stoperów z Dortmundu Subotić-Hummels, ale samo skończenie akcji (przyjęcie piłki prawą, strzał lewą nogą) było znakomite.

Drugi gol padł niedługo później. Tym razem Bayern wyprowadził zabójczą kontrę. Ribéry kapitalnym prostopadłym podaniem wypuścił w bój Arjena Robbena, ten podcinką przerzucił piłkę nad Romanem Weidenfellerem, ale trafił w słupek. Szczęśliwie dla gospodarzy za całą akcją podążył Thomas Müller, który potężną lagą w okienko skutecznie wykończył sytuację.

Od tego momentu tempo spadło, choć optyczną przewagę posiadali gospodarze. Przyjezdni przebudzili się dopiero w drugiej odsłonie, lecz sił wystarczyło tylko na strzelenie kontaktowej bramki. Robert Lewandowski potwierdził, że jego patent na strzelanie goli Bayernowi jeszcze nie wygasł. Po zwycięskiej bramce w spotkaniu ligowym na wiosnę (pamiętne 1:0 i przestrzelony karny Robbena) oraz hat-tricku w finale Pucharu Niemiec (bulwersujące 5:2 w Berlinie), teraz napędził podopiecznym Juppa Heynckesa strachu w końcówce. Ale na strachu się skończyło i Bayern po raz pierwszy od dwóch lat mógł wznieść w górę jakieś trofeum. Skromne, bo skromne, ale być może wydarzenie to będzie miało znaczenie symboliczne - Bayern zapowiada przełamanie dwuletniej dominacji Czarno-Żółtych w Republice Federalnej Niemiec.