niedziela, 29 listopada 2009

14. kolejka Bundesligi - potknięcia grupy pościgowej, kto zatrzyma Aptekarzy?

Bayer Leverkusen nie zwalnia tempa i odskakuje swoim rywalom. Podopieczni Juppa Heynckesa jeszcze w tym sezonie nie przegrali. Dziś rozgromili VfB Stuttgart 4:0.
Kilka dni temu coach Aptekarzy stwierdził, że Stefan Kießling to obecnie najlepszy niemiecki napastnik. Nawet my, w redakcji portalu Bundesblog, uważaliśmy te słowa za lekką przesadę, mającą być raczej wyrazem uznania trenera dla najlepszego strzelca. Dziś jednak wiemy, że Heynckes się nie mylił. Kießling ustrzelił hat-tricka i z 12 bramkami lideruje klasyfikacji najskuteczniejszych.
Odnotujmy symboliczny powrót, po półrocznej przerwie spowodowanej zerwaniem więzadeł krzyżowych, Patricka Helmesa. Czy ktoś jeszcze pamięta, że ten świetny snajper zdobył w minionym sezonie aż 21 goli w ekstraklasie, ustępując tylko dwójce Wilków i Gómezowi? W dzisiejszym meczu pojawił się na placu gry w 89. minucie, przywitany gromką owacją.

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy na naszym portalu, Bayer Leverkusen to najlepsza niemiecka drużyna. Zajmuje zasłużenie pozycję lidera, nie zaznała jeszcze porażki, ma drugi najskuteczniejszy atak w lidze i najszczelniejszą obronę. Ale nie tylko liczby przemawiają - Aptekarze grają pięknie dla oka. Ich akcje są składne, z polotem; w dzisiejszym meczu ze Szwabami ręce same składały się do oklasków. Peany można wygłaszać na cześć niemal każdego zawodnika. Poza Kießlingiem kapitalną rundę grają Eren Derdiyok, Toni Kroos, Sami Hyypiä, Gonzalo Castro czy Tranquillo Barnetta. W bramce niezawodnie spisuje się René Adler.
Heynckes stawia na młodzież - wystarczy rzucić okiem na metryki: Schwaab (21 lat), Castro (22), Vidal (22), Reinartz (20), Kroos (19), Derdiyok (21), Bender (20). I nie są to młokosy wpuszczane na ogony; cała siódemka, no, z wyjątkiem może Bendera, to podstawowi gracze zespołu.

Ale dość już tych zachwytów. Stuttgart został upokorzony na BayArena. Już dawno przewidywaliśmy, że dni Markusa Babbela na ławce szkoleniowej są policzone. Nadal tak twierdzimy, ale z drobnym zastrzeżeniem: zmiana trenera niewiele pomoże. Kadra VfB jest zbyt słaba, okienko transferowe zostało kompletnie zmarnowane. Za Mario Gómeza wpłynęło 30 bitych milionów euro, coś chyba z taką sumą można zdziałać?!

Leverkusen ucieka, a grupa pościgowa równie głupio, co niespodziewanie, traci punkty. Werder rzutem na taśmę uratował remis w meczu z Wolfsburgiem. Główka Pera Mertesackera w doliczonym czasie gry pozwoliła przedłużyć passę bremeńczyków bez porażki do 21 spotkań (licząc wszystkie rozgrywki). Jedyną i ostatnią w bieżących rozgrywkach ekipą, której udało się zabranie wszystkich oczek Werderowi, był Eintracht (1. kolejka, 2:3 na Weserstadion). Wczoraj bliski powtórzenia tego wyczynu był Wolfsburg ze znakomicie dysponowanym Edinem Džeko - ale doszło do sprawiedliwego podziału punktów.

Trzecie w tabeli Schalke nieoczekiwanie przegrało w Mönchengladbach 0:1. Borussia wyraźnie odbiła się od dna, zdobywając w ostatnich 4 meczach aż 10 punktów. W tym czasie pokonała dwie czołowe ekipy - Hamburg i Schalke właśnie. A w następnej kolejce jedzie do Monachium... Jeśli już o hamburczykach mowa, to i oni zawiedli w ten weekend. Remis w Moguncji sprawił, że ekipa Brunona Labbadii, która tak znakomicie rozpoczęła sezon, traci do lidera aż 6 oczek. HSV od 6 kolejek nie potrafi wygrać.

Nie wygrał też Hoffenheim. Domową porażkę z Borussią Dortmund można traktować w kategoriach lekkiej niespodzianki. Kibiców w Polsce z pewnością ucieszył gol Jakuba Błaszczykowskiego. Były zawodnik Wisły Kraków został znakomicie obsłużony przez Lucasa Barriosa i z zimną krwią wykończył sytuację sam na sam. Od pierwszego gwizdka sędziego upłynęły niecałe 3 minuty i to pozwoliło lepiej wejść Czarno-Żółtym w mecz. Ostatecznie zwyciężyli oni 2:1.
To drugi gol polskiego zawodnika w tym sezonie - pierwszego strzelił Łukasz Piszczek w 4. kolejce.

Degrengolada Herthy nikogo już nie dziwi, nikt też jej szerzej nie komentuje. To już 13 ligowych meczów bez wygranej. Żeby berlińczycy ciułali chociaż remisy - ale nie. Na tę pechową 13-kę złożyło się aż 11 klęsk, w tym ta wczorajsza z przeciętnym Eintrachtem. Roszada na stanowisku trenera (Funkel za Favre'a) nie dała póki co nic. No, ale 7 oczek straty do bezpiecznej pozycji nie jest jeszcze sytuacją bez wyjścia. W końcu będą musieli wygrać - chyba, że marzy im się los innej stołecznej drużyny, Tasmanii. W sezonie 1965/66 ustanowiła ona niechlubny rekord Bundesligi, zdobywając 8 punktów w 34 meczach (2 zwycięstwa, 4 remisy, 28 porażek).

Przebudził się zaś Bayern - ale który to już raz? 3:0 w Hanowerze przyszło Bawarczykom nadzwyczaj łatwo. Zaprezentowali się oni całkiem przyzwoicie. Klasą samą w sobie był Ivica Olić, autor bramki i asysty. Aktualnie to najlepszy piłkarz Bayernu.

Za tydzień czekają nas same nudne mecze. Ewentualnie potyczka Hamburga z Hoffenheim może bardziej zelektryzować.

12 - Stefan Kießling (Leverkusen)
6 - Albert Bunjaku (Norymberga), Edin Džeko (Wolfsburg), Vedad Ibišević (Hoffenheim), Andreas Ivanschitz (Moguncja), Kevin Kurányi (Schalke), Zvjezdan Misimović (Wolfsburg), Mesut Özil (Werder), Claudio Pizarro (Werder)

ASYSTENCI:
9 - Mesut Özil (Werder)
7 - Tranquillo Barnetta (Leverkusen)
6 - Edin Džeko (Wolfsburg), Andreas Ivanschitz (Moguncja)

Schalke - Hertha

GORĄCO ZACHĘCAMY DO KOMENTOWANIA WYDARZEŃ W BUNDESLIDZE POD NINIEJSZYM WPISEM!

środa, 25 listopada 2009

5. kolejka Ligi Mistrzów - wszystko w swoich rękach

Żaden z klubów Bundesligi, uczestniczących w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów, nie zapewnił sobie jeszcze awansu do fazy pucharowej. Ale z drugiej strony cała trójka jest pewna gry co najmniej w Lidze Europy. A co najważniejsze: Bayern, Wolfsburg i Stuttgart nie muszą oglądać się na rywali. Wystarczy, że wygrają swoje mecze w ostatniej serii, a będą świętować awans z grupy.

We wtorek bardzo miłą niespodziankę sprawił Stuttgart. Podopieczni Markusa Babbela, pogrążeni w permanentnym kryzysie, wygrali na boisku mistrza Szkocji Glasgow Rangers 2:0. Ekipa zajmująca 16. miejsce w lidze niemieckiej okazała się znacznie silniejsza od The Gers. Przez 90 minut przyjezdni z Wirtembergii dominowali na placu gry; gospodarze mieli bodaj jedną dobrą okazję - na szczęście Jens Lehmann spisał się bez zarzutu. Bohaterem spotkania był 19-letni skrzydłowy VfB Sebastian Rudy (personalia mylące, to 100-procentowy Niemiec). W 16. minucie otworzył wynik spotkania, zaś kwadrans po rozpoczęciu drugiej odsłony doskonale wrzucił futbolówkę na głowę Zdravko Kuzmanovicia.

W ostatniej kolejce Stuttgart zmierzy się u siebie z wicemistrzem Rumunii, debiutującą w Lidze Mistrzów Unireą. Rzut oka na tabelę wystarcza, by stwierdzić, że zwycięstwo da Szwabom upragniony awans, a każdy inny wynik spowoduje przesunięcie ich do Ligi Europy: