wtorek, 22 grudnia 2009

Szara polska jesień w Bundeslidze

Polscy piłkarze tej jesieni nie mieli zbyt wielu okazji do pokazania pełni swych możliwości. W ten sezon wchodziła siódemka naszych rodaków, w trakcie rozgrywek dołączył jeszcze ósmy - Tomasz Bobel (zakupiony przez Bayer Leverkusen). Czynione są również starania o przyznanie polskiego obywatelstwa lewemu obrońcy Werderu Brema, urodzonemu w Gliwicach Sebastianowi Boenischowi. Póki co jednak jest on Niemcem.

Tylko dwóch Polaków ma pewne miejsce w podstawowych składach swoich drużyn. Jakub Błaszczykowski zanotował całkiem niezłą jesień - zagrał w 16 meczach i strzelił jedną bramkę (w 14. kolejce przeciwko Hoffenheim). Łukasz Piszczek zaś 11-krotnie zakładał trykot Herthy Berlin i również ma na koncie jedno trafienie (z Werderem w 4. serii spotkań). Są to jedyne dwa gole strzelone przez naszych reprezentantów na niemieckich boiskach.

Konkurencyjny portal Kicker.de nie rozpieszcza naszych dwóch czołowych bundesligistów. I Kuba, i Łukasz to w swoich drużynach przeciętniacy (według średniej not). O reszcie nawet nie chce się pisać...

Jacek Krzynówek to czołowa postać ławki rezerwowych Hanoweru 96. 3 razy udało mu się zacząć spotkanie od pierwszych minut, 8 razy pojawiał się w trakcie gry. 7 ogonów zaliczył Tomasz Zdebel i dobił tym samym do bariery 200 występów w Bundeslidze. W sumie przebywał na boisku przez ok. 55 minut.

Wszystko wskazuje na to, że druga przygoda Artura Wichniarka z Herthą podobnie jak pierwsza zakończy się klapą. Popularny "Wichniar" rozegrał 10 meczów i nie strzelił bramki (a byłby to jego 50. gol w ekstraklasie RFN). Na pocieszenie został mu pamiętny mecz Ligi Europy z SC Heerenveen. Berlińczycy wygrali 3:2, Artur strzelił gola i zaliczył 2 asysty. Poza tym - mizeria.

Bobel, Matuszyk i Wełnicki nie dostali ani jednej szansy występu.